© Reuters
Жълтите жилетки" във Франция наскоро навършиха година. На малко над 2700 км на югоизток с кола от София - не много повече, отколкото е пътят до Париж - от два месеца се вихри политическа буря, която не предизвиква толкова интерес, а залогът е не по-малък: моделът, по който работи държава с 38 млн. души и с едни от най-големите петролни резерви.
Премиерът ѝ Адел Абдул Махди подаде оставка преди седмица, но това не успокои хилядите протестиращи в Багдад и други иракски градове. Не сложи край на демонстрациите; участниците в тях знаят, че системата, срещу която протестират, не се изчерпва с човека на власт. Пред "Асошиейтед прес" 20-годишна протестираща определи действията му като "капка в океана" и даде да се разбере, че протестиращите ще си тръгнат само когато управлението в страната изглежда различно. Предизвикателствата пред хората на улицата не спират: на снощния протест стрелец откри огън по демонстранти в Багдад и загинаха поне 14 души, десетки бяха ранени.
Така жертвите на протестите отдавна надхвърлиха 400, ранените - 20 хил., много са задържаните, а бунтуващите се срещу системата искат от бъдещите власти отговор как се стигна до насилието по улиците. "Дневник" обобщава причините, които държат иракчаните по улиците от октомври и които за даващата не твърде много сигнали международна общност съдържат и неудобни истини.
"Къде са парите"
"Къде отидоха парите?" Това е ..
Ключови думи : страната, държава, ирак, оставка, избори, протестиращите, системата, власт, багдад, иран, край, бъдещите, основни, reuters, сунити, абдул махди